Jak se testují žárovky H7 do předních světlometů

Když se testují žárovky do předních světlometů, aby bylo možno sestavit tabulku a poskytnout řidičům informace o jednotlivých výrobcích, měří se několik základních parametrů. Dva z nich jsou předepsané zákonnou vyhláškou, zbývající tři se mohou lišit ve větším rozsahu a podle nich se snadno zjistí, jak velké množství umělého světla můžeme od těchto výrobků očekávat.jízda v osvětleném tunelu
Zákon stanoví hodnotu příkonu 55 W a hodnotu světelného toku na maximální hranici 1500 lumen, oba parametry by měli všichni výrobci dodržet s určitou tolerancí plus mínus několika procent. Na trhu se obvykle setkáte s výrobky, které tyto hodnoty mají, zákon však nestanoví spodní hranici světelného toku a to je jeden z „kamenů úrazu“ některých autožárovek, zpravidla méně známých výrobců. U nedávno prováděných testů uspěli v tomto ohledu výrobci Philips, Osram, GE a Bosch, ale neznačkové výrobky poskytovaly osvit o třetinu až polovinu nižší. Světelný tok 700 lumen je pochopitelně příliš málo na to, aby řidič před sebe dobře viděl, proto se vyplatí důvěřovat renomovaným značkám, které množství světelného toku garantují.

Více světla znamená více jasu

U některých výrobků se můžete setkat s nabídkou většího množství světla, toho výrobci docílí vyšším jasem, jehož limit zákon nestanoví. Od běžné autožárovky můžete očekávat přibližně 100 lux, u modelů vyšší třídy, např. Osram Night Breaker, přesahuje jas hodnotu 250 lux. Více jasu také znamená větší bezpečnost a vyšší jízdní komfort.ohled z kabiny na jízdu za deště
Testy žárovek H7 https://www.lightpark.cz/autozarovky-pro-predni-svetla/?par=oznaceni-ece|h7se zaměřují i na míru oslnění protijedoucích řidičů, která by měla být maximálně 0,7 lux. Jde o množství rozptýleného (zbytkového) umělého světla, které se měří z pohledu protijedoucích vozidel. Velmi dobře si v tomto směru vedou výrobky Philips a Osram.
Posledním měřeným parametrem je délka světelného kuželu, který u běžných žárovek dosahuje do vzdálenosti zhruba 60 metrů. V testu nejlépe uspěl typ Osram Night Breaker s délkou osvitu přes 90 metrů, aniž by byli oslňováni řidiči v protisměru.