Váš telefon s Androidem nemusí být tak chráněný, jak si myslíte

Karsten Nohl a Jakob Lell, výzkumníci ze společnosti Security Research Labs, potvrdili na bezpečnostní konferenci Hack in the Box, že takovýto přístup výrobců je poměrně běžnou záležitostí. Nohlova a Lellova studie, uskutečněná na více než 1 200 telefonech od předních značek s operačním systémem Android, odkrývá znepokojující výsledky týkající se zabezpečení platformy. Prakticky všichni výrobci lžou při určité příležitosti o instalaci bezpečnostních balíčků, i když ve skutečnosti jsou jejich zařízení poměrně silně zranitelná. Výzkumníci zpozorovali nedostatky u téměř všech značek, ale především poukazují na TLC (Alcatel) a ZTE, které opomenuly více než čtyři bezpečnostní prvky. V nastavení telefonu se jeví jako nainstalované, ale ve skutečnosti nikdy nedošlo k jejich aktivaci a telefony tak zůstávají zranitelné.
operační systém
Na příslušném seznamu figurují s různým počtem nedostatků i značky Huawei, Samsung, HTC, Xiaomi, OnePlus nebo Motorola. Naproti tomu Google, Sony a Wiko jsou hodnoceny nejlépe, ale i u těchto výrobců byly nalezeny modely tvrdící, že mají nainstalovány nejnovější bezpečnostní aktualizace, ačkoliv ve skutečnosti vynechaly jednu nebo dvě aktualizace. Obecně se jedná o problém postihující zejména méně prestižní značky a jeho významná část nespočívá na samotných výrobcích, ale na dodavatelích použitých komponentů. Pokud je u zařízení zjištěno slabé místo, pak jsou Qualcomm, Samsung, MediaTek nebo Hisilicon nuceni zaintegrovat vylepšení do svých čipových sad a procesorů. Výrobci pak často požadují odstranění zasažených funkcí nebo instalaci pouze těch, kterých se aktualizace týká, a to aniž by byl příslušný uživatel informován o existenci nevyřešených problémů.
nebezpečí internetu
Například společnost Google deklaruje, že její bezpečnostní standardy platí pouze pro ty telefony, které jsou součástí oficiálního certifikačního programu Android, a rovněž že nejnovější verze operačního systému Android obsahují prvky určené k ochraně i těch uživatelů, kteří nemají nainstalované některé bezpečnostní balíčky.