Dětská síla

Děti už od několika let vykazují velké množství energie, nechce se jim spát, odpočívat, a pořád by někam běhali a šli objevovat svět a jeho krásy. Problém je v tom, že způsob, jakým ho mohou objevovat, je příliš neoslovuje, a tak se od učiva a čtení literatury a knih, odvrací a směřují svoji pozornost k nejrůznějším hrám. Amos Komenský přece říkal "škola má být hrou".

malý kluk ležící na fotbalovém míči

Dnes se děti ve školách učí různými formami, nicméně jsou pro ně věci, které je zkrátka zajímají více než ty jiné. Z toho důvodu se nám může zdát, že dítě má příliš mnoho energie a kvůli tomu nám neudrží pozornost u jedné věci.

Dítě by mělo být vedeno již od brzkého věku k odpovědnosti a schopnosti se soustředit a nasměrovat svoji energii a pozornost na jeden či více koníčků. Mezi takové, patří například hraní na hudební nástroj, jako je kytara bicí, housle nebo klavír. Hodiny výuky sice něco stojí, nicméně jestli to bude vaši ratolest bavit, neměla by vám cena stát v cestě. Dalším kroužkem, kam můžete své nejmladší zapsat jsou hodiny bojových umění, kde se naučí respektu a disciplíně, které jsou u dětí velmi důležité. Dalším typem, kam můžete své dítě zapsat je sport, ať už týmový nebo ne, kontakt s dětmi jeho věku vaši dceři nebo synovi nijak neuškodí a naučí se správné komunikaci s ostatními.
dítě kreslící na papír

Máte-li ale pocit, že by vaše dítko raději projevovalo tvůrčí činnost, než se zapojovalo do sportovních aktivit, jsou zde různé výtvarné kroužky, kde může dát prostor své kreativitě.

Kroužky a společenské aktivity jsou důležitým aspektem, jak u malých, tak i u dospívajících dětí, a napomáhá růstu charakteru a setkání s jinými dospělými než s rodiči, například trenérem nebo učitelem kresby, napomáhá pochopení systému autorit a překonání strachu z cizích lidí. Děti jsou naší největší radostí a měli bychom se jim věnovat každým okamžikem, avšak to neznamená, že bychom jim tím měli bránit v rozletu.