Jak vybrat chodítko pro děti?

Rostou nám tak rychle! Z malého ležícího miminka se stává malý zvědavec, který všechno musí vyzkoušet a vidět. Proto se začne plazit, později to zkusí na kolínkách. A než se naděje, už se staví u nábytku a začíná jej obcházet. V prvním roce života toho děti stihnou tolik, že se až nestačíme divit, s jakou rychlostí se zdokonalují. Bohužel v tomto jejich zdokonalování číhá mnoho pádů, karambolů a neúspěchů, kterých se každý dobrý rodič snaží zabránit. Ale jak dítě podpořit v činnosti a přitom jej uchránit?

Jednou z možností je chodítko pro děti. Jsou vlastně dva základní typy – aktivní a statické (sedací) chodítko. Jaký je mezi nimi rozdíl a které je lepší?

rainbow-colors-2405766_960_720

Aktivní chodítko představuje jakýsi vozíček a díky kolečkům slouží dítěti jako pojízdná opora při prvních krůčcích a zároveň jako interaktivní hračka. Ta dítě podporuje také ke hře vsedě, takže je možné tento typ pořídit ještě předtím, než dítě vůbec projeví snahu chodit – ideální věk je cca 6 měsíců. Najdeme zde různé prvky – blikající a hrající tlačítka, piánka, kroutící, cvakací či otáčecí tlačítka, pestré barvy a edukační prvky. Vše je navrženo tak, aby miminko bylo stimulováno k učení zábavnou formou. Pozitivem je, že zde nehrozí riziko nesprávného použití – dítě se neusazuje, využívá jej jako oporu. Nevýhodou jeho využití je pak to, že jej lze k chození použít až v okamžiku, kdy dítě umí samo sedět a stát. Přesto slouží mnohem delší dobu než to statické.

mother-84628_960_720

Statické chodítko představuje jakousi formu dětského křesílka na kolečkách. Dítě nesedí úplně, je zavěšeno jako v hopsadle a pohyb obstarává odrážením se špičkami od země. Kolem je široký spodní a horní rám s kolečky, takže dítě rukou nedostane všude tam, kam by chtělo. Což ale nemusí být nutně nevýhodou – zvídavé dětské ručky tak nedosáhnou tam, kam nemají, přičemž nehrozí riziko pádu, takže dokud bude spokojené, můžete trochu vydechnout. Stejně jako předchozí typ i tento obsahuje hrací prvky na pultíku před dítkem. Doba použití je mnohem kratší, než u předchozího typu, dítě jej prakticky přestane používat, když se naučí samo chodit.

Posted in Nezařazené