Proč je lokomotiva Tomáš mezi dětmi populární

Není pochyb o tom, že dnešní děti tráví u televize podstatě více času než kdysi jejich rodiče, a to platí i o těch nejmenších. Částečně je to dáno pohodlností rodičů – je mnohem snazší dát potomka před obrazovku a nechat televizi, ať jej zabaví, zatímco maminka bude dělat nezbytné domácí práce.

Televizním společnostem samozřejmě tento trend neunikl. I z tohoto důvodu vysílají i pořady pro nejmenší, některé televizní stanice se na ně dokonce přímo specializují. Najdeme se řadu více či méně (častěji méně) kvalitních programů, cílených právě na nejmenší publikum.

vlak1

Faktem je, že většina těchto seriálů je jen špatně zabalená reklama na nějakou hračku, či sérii hraček. Avšak některé z nich jsou u svých malých diváků velmi populární. Příkladem může být britský seriál Mašinka či Lokomotiva Tomáš masinka-tomas.cz, v originále Thomas the Tank Engine. O co se jedná?

Jednoduše řečeno, hlavním hrdinou je lokomotiva, která se jmenuje Tomáš. Seriál pak sleduje jeho dobrodružství a dobrodružství jeho kolegů i lidí okolo něj. Grafické zpracování nijak neoslní kvalitou a příběhy jsou opravdu jednoduché, s prvoplánovou „lekcí“, kterou by si měli diváci odnést.

vlak2

Je však nutné říci, že lekce, které se jak vlaky, tak zprostředkovaně dětští diváci, učí, nejsou vždy přínosné. V hlavě mi utkvěla například epizoda, kdy byl jeden z vlaků potrestán proto, že nestihl udělat svou práci. Skutečně je to něco, co chceme, aby se naše děti učily?

Proč se tento seriál vysílá, a jak je financován, je poměrně jasně vidět. Stačí se podívat do každého hračkářství. U nás tedy není až tak populární jako na britských ostrovech, avšak i zde najdeme spoustu hraček, především pak elektrických i dřevěných vláčků, s podobou některého z hrdinů seriálu.

Je samozřejmě možné dokupovat stále další vybavení, vše samostatně a za pěkné peníze – koneckonců se jedná o oficiální produkt! A děti, které o ničem z toho nemají ani ponětí, jen vidí svého oblíbence, žadoní o koupi. Zdá se vám to podlé? Možná, ale taková je realita.