Vánoční dilema rodičů – Živý dárek?

Možná se to týká právě vás. Z vašeho dítěte se vyklubal zručný vyjednávač a začíná na vás vyvíjet nátlak týkající se vánočního dárku. Pomalu ale jistě vás přesvědčuje že jeho úspěšný život se ukončí pokud pod stromečkem neobjeví nějaký dárek, který se prozradí ještě v krabičce škrábáním, fňukáním či jinými zvuky. A jelikož dítě ví že ho nade všechno milujete, cítí že jeho šance jsou nemalé. A stačí jedna slabá chvilka a podlehnete.
smutný psík
Pes, kočka, křeček?
Jaké zvíře zvolit je jen jedním z mnoha problémů které vás čekají. Určitě jednodušší rozhodování mají rodiče, kteří bydlí v domku. Výchova psa v něm bývá jednodušší, a i kočka si může zvyknout na venkovní odchov. Stejně si bude dělat co bude chtít. A křeček nebo jiná malé zvířátko? To mu bez problémů bude stačit klec.
kočka v pelechu
U volby zvířete je dobré přihlédnout k aktivitám rodiny a k tomu, k čemu byste své dítě chtěli vést. Jestli rádi cestujete, podnikáte vícedenní výlety, může být pes tím vhodným společníkem. Naopak ostatní zvířata potřebují péči. Krmení, napájení, čištění klecí.
Ještě jedna věc je důležitá. Mezi psem a dítětem může vzniknout silné obousměrné pouto. U koček je možné si vybudovat určitý respekt a získat její sympatie. U dalších zvířat se o nějakých citových projevech dá mluvit jen jako o nepravidelných nahodilostech. K tomu, aby v dítěti pomohla budovat pocit odpovědnosti, ale úplně stačí. 
Udělejte s dítětem dohodu ještě před Vánoci.
Aniž byste cokoliv své ratolesti předem slibovali, podmiňujte možný dárek tím, že dítě bude o zvířátko pečovat. Vysvětlujte mu, že to není dárek na pár týdnů, že třeba například pes jej bude provázet až k dospělosti. Nechtějte plané sliby, raději v něm probuďte zájem o způsob péče o zvíře. Dítě by mělo mít reálnou představu o tom, co péče o zvířátko obnáší.
krmení křečka
Zvířecí miminko, nebo zvíře z útulku?
Těžká volba. Pokud nejste zkušení chovatelé, přikláněl bych se raději ke štěňátku než dospělému psu. Přesně podle přísloví: „Starého psa novým kouskům nenaučíš“. I když přísloví neplatí zcela striktně je v něm kus pravdy. Psovi z útulku bude nějakou chvíli trvat, než pochopí řád nové rodiny, hierarchii nových páníčků. Může se nevypočítavě chovat i k dítěti.
To samé určitě platí i u koček. Ty jsou navíc na rozdíl od psů svéhlavé, pokud skutečně nechtějí, přítulnost nedají najevo. Jejich náklonost si musíte zasloužit.
V každém případě je živý dárek velice odpovědným krokem rodičů. Za osud pořízeného zvířete totiž nesou plnou odpovědnost právě oni. Jde o zvířecí život. O život! Zvažujte proto dobře.

Posted in Nezařazené