Využijte bytové družstvo

Před šedesáti léty začalo Stavební bytové družstvo stavět v našem městě nové domy. Tenkrát to fungovalo tak, že jste se stali členem družstva a byl vám přidělen byt už v době, kdy se teprve stavěl. Mělo to jednu výhodu, že jste si mohli kontrolovat stavební práce, ale také někteří chodili na tyto stavby vypomáhat tzv. v akcích „Z“. Takto k bytu přišel můj dědeček. Měsíčně splácel bytovému družstvu nájem a po třiceti letech mu bylo nabídnuto převést byt do osobního vlastnictví, což se stalo a zároveň tím přestal být členem družstva.

sídliště

Jenže osobní vlastnictví není jen tak a dům byl povinen založit Společenství vlastníků bytových jednotek a nejjednodušším způsobem, jak se ve všech zákonech a zákonitostech vyznat, bylo přenechat správu domu opět Stavebnímu družstvu. Bytová družstva stále nabízejí své bytové i nebytové prostory, ale protože nové stavby už se moc nerealizují, tak se staly povětšinou správci pro Společenství vlastníků bytových jednotek. Bytová družstvo nabízí služby jako účetnictví, ale i většinou pod družstvem pracují i kontroloři elektro, plynu, komínů apod. Udělají vám roční zúčtování a pomůžou s organizováním Schůze společenství, která musí proběhnout minimálně jednou ročně.

sídliště

Bytové družstvo Brno nezřídka nabízí i právní poradenství, které Společenství může využít například pokud se v domě vyskytne neplatič. Původní účel bytových družstev, a to stavět nové byty a ty pronajímat členům družstva, ten už se asi nikdy nevrátí, ale jako správce pro Společenství vlastníků jsou nepostradatelné. Mnohdy Společenství nechává celou správu na bytovém družstvu, včetně výboru společenství a předsedy společenství, který už podle Občanského zákoníku nemusí být majitel bytové jednotky v daném domě. I když nechcete získat byt od bytového družstva, můžete využít jeho služeb ohledně vašeho Společenství.