Země živitelka

Už spoustu let je tradicí, že se v Českých Budějovicích odehrává rok co rok Země živitelka. Výstava, kterou se už dávno pyšnili soudruzi, a dodnes tato láká do města docela početné návštěvníky. Jichž bývá tolik, že je nejednou doslova nemožné dostat se kvůli nim z jednoho konce města na druhý, jak ucpou už i tak dost hustý provoz. I když vlastně se kolem výstaviště dostat dá, ovšem rychlejší je to pěšky než jakýmkoliv dopravním prostředkem.

vekovský traktor

Už za mého dětství se na této výstavě nabízely zajímavé věci. I když za to byla tato výstava současně i proklínána, protože už dlouho před ní zely obchody ještě víc prázdnotou, jenom aby se našetřilo atraktivní zboží a bylo tak tedy co nabízet právě zde při této slávě.

Letos proběhla Země živitelka ve dnech 25. srpna – 30. srpna. A nesla podtitul Budoucnost české krajiny. A jak už tomu tak bývá, prezentovaly se tu nejrůznější zemědělské obory, jako zemědělská technika, kvalitní české potraviny, hospodářská zvířata, nikoli však pan Babiš, který se tu chtěl také prezentovat, a to prý jako někteří další rovněž neúspěšní politici, kteří mají zřejmě pocit, že právě toto je pro ně to nejideálnější pódium, protože kde jinde by se měli ukazovat ti, kdo tu toho tolik pohnojili, než na zemědělské výstavě, že?

pšenice na poli

Zájemci o skutečné zemědělství si tu ale přišli na své. Protože tu byla celá škála oborů zemědělství, s nimiž se lze u nás nebo na Slovensku setkat. Nikde jinde prý toho není o různých zemědělských oborech tolik a pod jednou střechou. Nikde jinde se neukazuje třeba i tolik myslivosti, včelařství, rybářství a podobně, nikde jinde nevystavuje současně tolik zemědělských firem, ale i odborných organizací a státních institucí.. A to od historie až po žhavou současnost. A samozřejmě nesměly chybět ani odborné semináře, programy a hodně bohatý doprovodný program.

A kdo nakonec vyhrál soutěž o nejlepší vystavený exponát „Zlatý klas“? Jak už zaznělo, pan Babiš a další politici ne. Zřejmě proto, že by nebyli nějací ti politici těmi nejlepšími exempláři. I když toho u nás zvorali habaděj.